Širdies smūgis – gana gniuždantis įvykis, po kurio gali būti neaišku, kaip gyventi toliau. Būdama 38-erių patyriau rimtą širdies smūgį, kuris mane sukrėtė iki sielos gelmių.
Po šio įvykio galėjau nuleisti rankas ir pasinerti į depresiją, manydama, kad nebėra dėl ko gyventi. Galėjau pasiduoti mintims, bandančioms įteigti, jog mano pasaulis artėja prie pabaigos, nes mano širdis nėra sveika. Galėjau sau pasakyti, kad esu bejėgė, nes negaliu apsaugoti savo širdies.
Bet vietoje to nusprendžiau savo patirtyje įžvelgti kažką gero. Gulėdama intensyvios priežiūros skyriuje nusprendžiau į gyvenimą žvelgti pozityviai.
Štai šeši būdai, padėję man susigrąžinti pozityvumą po patirto širdies smūgio.
Kai buvau gydoma ligoninėje, man kilo daugybė klausimų. Žinau, kad kilo ir kitiems į panašią situaciją pakliuvusiems žmonėms, tad norėjau užfiksuoti viską, kas su manimi darėsi, kad padėčiau kitiems.
Todėl užvedžiau tinklaraštį ir pradėjau skleisti žinią apie savo istoriją. Tikėjausi, kad jis įkvėps kitus labiau rūpintis savo sveikata. Taip pat tikėjausi, kad jis įkvėps mane labiau rūpintis savo pačios sveikata ir širdimi.
Nenorite dalytis savo istorija su pasauliu? Nenorite per daug įsipareigoti ir dėl to jausti stresą? Įsigykite dienoraštį ir rašykite į jį apie savo patirtį tiek daug ar mažai, kiek tik norite. Savo minčių ir jausmų užrašymas gali padėti geriau suvokti ir susitvarkyti su tokiu įtampą keliančiu įvykiu kaip širdies smūgis.
Išgyvenus širdies smūgį, dažniausiai ištinka depresija. Mane kamavo išgyvenusiosios kaltės jausmas – klausiau savęs, kodėl aš išgyvenau, kai tiek daug kitų žmonių neišgyvena.
Šias mintis išsakiau savo kardiologui praėjus keliems mėnesiams po širdies smūgio ir jis man patarė apsilankyti pas psichoterapeutą.
Depresija tai pakyla, tai nuslūgsta, o psichoterapija man padėjo susitvarkyti su simptomais ir atsikratyti neigiamo mąstymo.
Mano psichoterapeutė puikiai moka įsiklausyti. Ji man padeda performuluoti mintis ir pakeisti elgseną. Jos dėka suvokiau, kad gyvenu ne be priežasties ir kad gyvenimo neturėčiau priimti kaip garantuoto dalyko – vietoj to turėčiau sugerti kiekvieną jo minutę. Dabar turiu priemonių, leidžiančių įjungti pozityvų mąstymą, kai apninka liūdnos mintys.
Ne visiems būtina lankytis pas psichoterapeutą, bet jei jus kamuoja depresija, kreiptis pagalbos vis dėlto yra svarbu.
Aš su psichoterapeute susitinku kas tris ar keturias savaites. Ji yra neišsemiamas mano pozityvumo palaikymo šaltinis.
Kai buvau maža mergaitė, labai mėgau širdeles ir širdelės formos dalykėlius. Mano kambarys buvo papuoštas širdelės formos pagalvėmis, lovos užtiesalu su širdelėmis ir tapetais su daugybe širdelių!
Ši aistra sugrįžo po to, kai patyriau širdies smūgį. Dabar vėl kolekcionuoju širdelės formos mažmožius. Perku ornamentus, pagalves, drabužius (tai man labiausiai patinka!), kilimus ir papuošalus su širdimis.
Kai visur matau šį simbolį, tai man primena, kaip man pasisekė, kad esu gyva. Man suteikta antra proga gyventi ir esu labai dėl to dėkinga.
Kabinu ant sienų įkvepiančias citatas, kurios man primena, kaip man iš tikrųjų pasisekė. Kai jaučiuosi liūdna, perskaitau šiuos žodžius ir nuotaika pasitaiso.
Net darbe kai kam yra žinoma, kad naudoju įkvepiančią žinutę kaip savo kompiuterio slaptažodį! Pakartoti jį kiekvieną rytą – tai puikus būdas pradėti dieną.
Mano širdies labui gydytojas man rekomendavo atsipalaiduoti ir atsikratyti to, kas gyvenime kelia stresą. Man tai reiškia išmokti būti kantriai.
Nebepykstu ir nebetampu suirzusi, kai įstringu automobilių spūstyje (beje, tai nutinka labai jau dažnai). Juk gali būti, kad jis kilo dėl avarijos, o tai reiškia, kad kažkam pasisekė gerokai mažiau nei man. Vietoje to prisimenu viską, už ką esu dėkinga, ir sukalbu maldą.
Netgi stengiuosi nepasidaryti nekantri stovėdama ilgoje eilėje parduotuvėje. Ką gali žinoti, gal tau tenka laukti, nes kažkas moka maisto talonais arba stengiasi sutaupyti panaudodamas kuponus.
Tiesiog nežinome, ką tenka patirti kitiems žmonėms, tad stenkitės būti kantrūs. Primenu sau, kad man pasisekė, jog gyvenu.
Toks mąstymo pokytis išgyvenus širdies smūgį man padėjo tapti žymiai kantresnei. Mano patiriamo streso lygis nukrito neįtikėtinai.
Esu Amerikos širdies asociacijos savanorė. Man malonu atiduoti duoklę organizacijai, kuri daro tiek daug gero kitiems širdies ligomis sergantiems žmonėms.
Po širdies smūgio kiekvienais metais skiriu daug savo jėgų rinkdama lėšas vietiniam AHA širdžių žygiui, kuris vyksta mano regione. Šiemet draugai, bendradarbiai, šeimos nariai ir kolegos padėjo surinkti virš 5000 $.
Savanoriaukite bet kokioje srityje, kuri jums yra svarbi. Jausitės gerai dirbdami savo bendruomenės labui ir tai turėtų jums padėti būti pozityvesniems.
Širdies smūgis man leido pažvelgti į gyvenimą visai kitomis akimis. Visai kitaip suprantu kenčiančius žmones ir iš esmės pati esu geresnis žmogus. Dėl pozityvaus požiūrio jaučiuosi puikiai net ir prastomis dienomis.
LA/TV/20/0007 Liepos mėn 2020