Ar migrena gali sukelti galvos svaigimą ir sukimąsi? Šie reiškiniai susiję

Getty Images / Pheelings Media

Vestibulinė migrena, dar vadinama migreniniu galvos svaigimu, – nervų sistemos sutrikimas, migrenos simptomus patiriantiems žmonėms sukeliantis galvos svaigimą arba sukimąsi. Galvos svaigimo epizodai gali trukti nuo kelių sekundžių iki kelių dienų (bet retai trunka ilgiau kaip 72 valandas). Daugiau kaip 20 metų lėtine migrena serganti Ciara O'Rourke manė apie savo ligą žinanti viską. Bet prieš vienerius metus su kolegomis pietaujant valgykloje ją ištiko migreninio galvos svaigimo epizodas. Šiandien Ciara pasakoja, kaip ilgainiui keitėsi jos migrenos simptomai ir kaip vestibulinė migrena veikia jos kasdienį gyvenimą.

Mano patiriami migrenos simptomai ilgainiui keitėsi.

Įžengus į trečiąją dešimtį, migrenos simptomai dažniausiai pasireikšdavo epizodiškai ir kartodavosi prieš menstruacijas. Bėgant metams ir susilaukus vaikų, migrenos pobūdis pasikeitė, deja, bet ne į gera.

Epizodiniai priepuoliai tapo intensyvesni ir tęsdavosi ilgiau. Jų poveikis mano gyvenimui taip pat sustiprėjo.

Keičiantis migrenos simptomams, prasidėjo ir kasdieniai lėtiniai galvos skausmai. Lėtiniai galvos skausmai – tai būklė, kai galvos skausmas per mėnesį juntamas daugiau dienų, negu nejuntamas. Mane galvos skausmai vargindavo iki 25 dienų iš 31 dienos. Tai tapo norma – realybe, su kuria teko susigyventi.

Susisiekiau su atitinkamomis pagalbos organizacijomis, be to, lankiausi pas migrenos specialistus, rekomenduotus mano šeimos gydytojo. Iš visų jėgų stengiausi nepasiduoti lėtinei migrenai – galima sakyti, viską dariau „taip, kaip reikia“.

Po 20 metų tikrai nebesitikėjau jokių pokyčių... bet, žinoma, jų sulaukiau.

Naujas migrenos simptomas – galvos svaigimas

Naujus simptomus pirmąsyk pajutau prieš metus. Valgykloje pietavau su kolegomis. Ir staiga patalpa pradėjo suktis.

Atrodė, kad nugriūsiu nuo kėdės. Griebiausi už stalo, kad nenuslysčiau, ir šiaip ne taip išspaudžiau kelis žodžius – paprašiau kolegų padėti.

Buvau siaubingai išsigandusi, nesupratau, kas darosi. Atrodė, kad galva sukasi ratais, o patalpa tapo karusele.

Du bendradarbiai padėjo man atsistoti ir prilaikydami iš abiejų pusių parvedė į kabinetą. Visiškai nelaikiau pusiausvyros, griuvinėjau į vieną pusę. Kolegos mane švelniai pasodino pritemdytame kabinete (fotofobija man sužadina migrenos epizodus). Taip sėdėjau apie 40 minučių, kol vyras paskambino pranešti, kad laukia manęs apačioje.

Kolegos palydėjo mane iki automobilio ir vyras parvežė namo. Grįžusi iškart atsiguliau.

Vestibulinės migrenos diagnozė 

Kitą dieną vis galvojau, kad naujo pobūdžio svaigimas susijęs su lėtine migrena.

Paskambinau migrenos srityje besispecializuojančiai slaugei ir pasiteiravau apie naujus simptomus. Visų pirma juos kaip galėdama nupasakojau – pasakiau, kad svaigimas buvo labai stiprus, atrodė, kad galva nesiliaus suktis.

Slaugė kantriai išklausė ir paaiškino, kad patyriau galvos svaigimo priepuolį. Pasak jos, vestibulinė migrena kartais išsivysto kenčiantiems nuo lėtinės migrenos, o simptomai ilgainiui gali keistis.

Sužinojau, kad pagrindinis vestibulinės migrenos simptomas yra galvos svaigimas, o priepuoliai gali pasireikšti ir be įprasto galvos skausmo. Slaugei įvardijus problemą, man palengvėjo – simptomai sutapo su tais, kuriuos patyriau valgykloje.

  • Pojūtis, kad tuoj neteksiu pusiausvyros
  • Pajudinus galvą staigiai apimantis supimo pojūtis
  • Galvos svaigimas
  • Silpnumo pojūtis

Slaugė mane paragino migrenos priepuolius žymėtis sąsiuvinyje.

Tai sąžiningai dariau kelis mėnesius ir, tiesą sakant, nepastebėjau jokio priepuolių dėsningumo ar priežastingumo.

Jie galėdavo ištikti bet kuriuo dienos metu – tiek darbe, tiek ilsintis namuose. Patikrinau, ar priepuoliai nesusiję su menstruacijų ciklu, bet ryšio nebuvo ir čia.

Apsilankiau pas slaugę aptarti užrašų. Vestibulinės migrenos priepuoliai pasitaikydavo du tris kartus per mėnesį, galva svaigdavo 5–10 minučių.

Tačiau priepuoliui pasibaigus dar tekdavo tvarkytis su jo padariniais. Jusdavau sąmonės pritemimą (vadinamąjį smegenų rūką), lengvą silpnumą ir nuovargį. Galva šiek tiek svaigdavo, nors tikrai ne taip stipriai kaip per pirmąsias 5–10 minučių.

Tad po priepuolio jausdavausi netekusi koordinacijos ir silpna. Man būdavo sunku susikaupti, tad priepuoliai turėjo poveikio mano darbui.

Nauji gydymo metodai 

Padėtį aptariau su slauge ir ji mane nukreipė pas fizioterapeutę, besispecializuojančią vestibulinio aparato sutrikimų srityje.

Ši specialistė paprastai dirba su LOR (akių, nosies, gerklės) pacientais. Tačiau jos gydomi migrenos pacientai pasiekia gerų rezultatų, todėl užsirašiau į ilgą laukiančiųjų sąrašą.

Džiaugiuosi šia rekomendacija ir nekantriai laukiu susitikimo su specialiste. O tuo tarpu domiuosi specializuotos fizioterapijos tema. Akivaizdu, kad ši fizioterapija gali smarkiai palengvinti vestibulinės migrenos varginamų pacientų simptomus, tad noriu kuo greičiau pradėti gydymą. Papasakosiu, kaip man seksis!

Pagalba susidūrus su vestibuline migrena ir naujais simptomais

Suvokiau, kad mano sutrikimas visada gali pateikti naujų staigmenų.

Kai prieš daugiau kaip 20 metų išgirdau lėtinės migrenos diagnozę, į laukiančius sunkumus žvelgiau labai naiviai. Nė neįsivaizdavau, kokį poveikį jie turės mano kasdieniam gyvenimui.

Po kurio laiko įpranti prie simptomų, kad ir kokie skausmingi ar trikdantys jie būtų. Sutrikimas tampa kasdienybe ir, susigyvenusi su juo, nesitiki jokių nemalonių staigmenų.

Beje, turiu draugų, kurių migrenos simptomai visiškai skiriasi nuo maniškių. Su savo simptomais jie ir tvarkosi visiškai kitaip. Manau, tiesiog nenorėjau pripažinti, kad mano simptomai gali vėl pasikeisti – ir, tikėtina, pasikeis.

Tad pajutusi svaigimą labai išsigandau. Pamaniau susidūrusi su kita, už migreną nuožmesne liga. Po skambučio slaugei nurimau. Esu nepaprastai dėkinga už paramą ir greitus patarimus. Nerimavau, kad slaugė negalės nieko patarti ar teks atlikti savaičių savaites trunkančius tyrimus.

Bet, žinoma, specialistai ir slaugės išmano savo darbą! Patarimai, palaikymas ir diagnozė padėjo man suprasti kintančią šio sutrikimo prigimtį. Labai džiaugiuosi ir gavusi nukreipimą pas fizioterapeutę, nors laukti teks netrumpai.

Migrena sergama ilgai ir nelengvai. Vis dėlto, žinodama, kad pagalba ir parama prireikus pasiekiamos ranka, gyvenu ramiau. Kartais verta ir palaukti, ypač kai kalbama apie teigiamus gyvenimo pokyčius. 

NPS-EE-NP-00104

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Ką aš kalbu apie savo migreną darbe

Danielle Newport Fancher
A woman at the beach

Kodėl pavojinga „ištverti“ migreną

Darbas sergant migrena: kada metas sustoti

Daisy Swaffer