1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. IS nuovargis: ne pasiteisinimas, o priežastis miegoti

IS nuovargis: ne pasiteisinimas, o priežastis miegoti

Getty Images / elenaleonova

Kaip mane mokė visuomenė, su nuovargiu kovojau, nes nenorėjau, kad mane laikytų silpna. Bet po kurio laiko į nuovargį pradėjau žiūrėti pagarbiau.

Apie 80 % žmonių, sergančių IS, kaip vieną iš simptomų nurodo nuovargį.

„Nuovargis“ skamba kaip sausas, senamadiškas žodis, kuris visiškai neatspindi sielą gniuždančio išsekimo, kuris ateina su IS.

Juk visi pavargstame, ar ne? Jei esate tėvai, tikriausiai ne sykį varžėtės konkurse „Kuris iš mūsų labiausiai nuvargęs?“ Arba su partneriu skaičiavote, kiek laiko abu miegojote sulaukę vaikų.

Kaip karjeros siekiantis žmogus tikriausiai darbui skyrėte beprotiškai daug valandų, nepasilikdami laiko tarp privalomo gėrimo vakare po darbo ir vitaminų su kava ryte.

Mums vis kartoja, kad nuovargis yra šių laikų epidemija. Bet šitai? Šitai. Yra. Visai kas kita.

Kova su nuovargiu

Visada buvau aktyvus žmogus (deja, tik ne sporto salėje) ir visuomet pasitelkdavau savo adrenalino atsargas. Visada visur pirma ateidavau ir paskutinė išeidavau.

IS visa tai pakeitė. Tą nuovargį geriausiai apibūdina ne sienos analogija, kurią mėgsta naudoti kiti IS sergantys žmonės. Taip, esu keletą sykių į šią sieną atsimušusi. Bet dažniausiai jausmas būna toks lyg mane temptų žemyn milžiniška nematoma ranka, išspausdama iš manęs paskutinius gyvybės syvus.

Ir ne tik – ji išsunkia visas mano jėgas, gebėjimą mąstyti, raumenų funkcijas. Jaučiausi kaip kadaise buvusi graži lėlytė, kuri dabar yra metama ant grindų ir mindoma. Man buvo būtina miegoti ir viskas. Jokių bet, jokių pasiteisinimų.

Tokiam žmogui kaip aš tą suvokti buvo labai sunku. Priešinausi, stipriai priešinausi. Kai reikia kovoti su daugybe kitų simptomų ir įprastu kasdienio gyvenimo stresu, toks IS skatinamas miego poreikis atrodė dirbtinis ir primestas. Kaip tu drįsti, IS? Kai man reikėjo būti visiškai susikoncentravusiai, jaučiausi beviltiškai ir gulėjau ant sofos, rizikuodama pramiegoti savo gyvenimą. Bent jau taip atrodė.

Tai turėjo įtakos ne tik man. Esu vieniša mama, tad mano vaikas dabar buvo paliktas be aktyvios mamos, kuri jį vežiodavo į dziudo, regbį, kompiuterių klubą ir kitų vaikų namus. Tapau nenaudinga. Daugybę kartų prašiau kitų tėvų pagalbos, jie perėmė mano pareigas, o aš verkiau.

Nuovargis nėra pagirtinas

Tuo metu suvokiau, kad į nuovargį (arba, jei norite mokslinio pavadinimo,neurologinį klinikinį nuovargį) žiūrėjau nepakankamai rimtai. Su visais kitais simptomais palengva susitaikiau – pėdų vilkimu, pusiausvyros problemomis, silpnomis plaštakomis, rankomis, raumenų mėšlungiu. Bet su nuovargiu kovojau, nes taip mus moko daryti visuomenė. Keista, lyg nuovargis būtų pagirtinas, o ne silpnumo požymis.

Tad į nuovargį pradėjau žiūrėti pagarbiau. Tai buvo tikras, realaus gyvenimo simptomas, o ne trūkumas. Lankiausi IS seminare nuovargio tema, jį vedė nuostabios profesionalios slaugytojos. Ten susipažinau su kitais žmonėmis, kurie turi tą pačią problemą. Pasakojome vieni kitiems savo istorijas, dalijomės patarimais ir triukais, o palaikymas, kurio ten sulaukiau, buvo neįtikėtinas.

Ėmiau į tvarkaraštį įtraukti miegui skirtą laiką. Nebuvo lengva ir vis dar spardžiausi. Atėjus miego laikui, kartais norėjosi paremti akių vokus degtukais, kad tik nemiegočiau. Bet po truputį pripratau. Jei turiu miegoti, miegu. Kai kas paliudys: yra buvę, kad atvykusi į giminės susitikimą po kiek laiko nueinu į kitą kambarį pogulio. Mano draugai žino, kad galiu netikėtai nutraukti pietus ar išeiti iš mūsų susitikimo. Tą įvertina net mano bosė, kuri, laimė, yra ir geriausia mano draugė. Galiu patogiai įsitaisyti darbo furgonėlyje ir pusvalandį nusnūsti.

Tačiau sunkiausia yra paaiškinti kitiems, kad nuovargis yra ne juokai. Tai nėra lengvas simptomas ir nėra pasiteisinimas. Kartais jis net gali būti bauginantis – jauti, kad privalai eiti miegoti, antraip gali tiesiog sukniubti vietoje.

Mano nuovargis tai padidėja, tai nuslūgsta. Atkryčių metu jis būna itin siaubingas, bet kitu metu galiu su juo pakankamai sėkmingai tvarkytis be didelės dramos. Turiu atsižvelgti į tai, kad geriausiai jaučiuosi anksti ryte, o po 14:00 energijos atsargos smarkiai išsenka, tad teko atitinkamai pakoreguoti savo gyvenimą.

Dabar žinau, kad IS yra ne pasiteisinimas, o priežastis miegoti.

MS Fatigue, National MS Society

Fatigue in neurological disorders, The Lancet

Newly diagnosed with MS: what to expect, Healthline

Life after diagnosis, MS Trust

Describing fatigue to others, MS Trust

 
LA/TV/20/0009 2020 m. liepa

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

5 patarimai, kaip padėti artimam žmogui, sergančiam išsėtine skleroze

Ketė Naiša
Skaityti daugiau

Judėjimas: išlikti aktyviam sergant išsėtine skleroze

Trishna Bharadia
Skaityti daugiau

9 dalykai, kurių niekas nepasakoja apie išsėtinę sklerozę (IS), bet aš papasakosiu

Barbara Stensland
Skaityti daugiau