1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. Ką svarbu žinoti renkantis vaistus?

Ką svarbu žinoti renkantis vaistus?

Shutterstock

Susidūrimas su sveikatos problemomis dažnai gali reikšti neišvengiamą vaistų vartojimą. Apie didelį medikamentų pasirinkimą byloja ne tik ilgos lentynos vaistinėse, tačiau ir nuolatos matomos reklamos televizijoje ar kituose medijų kanaluose. Įprastai tinkamus vaistus padeda parinkti gydytojas arba vaistininkas, tačiau pasitaiko atvejų, kuomet pacientai bando patys nuspręsti, kokio vaisto jiems reikia labiausiai.

Vaistininkė Jurgita Bazienė teigia, jog tinkamų vaistų parinkimas yra atsakingas procesas, reikalaujantis ne tik specifinių žinių bagažo, tačiau ir gebėjimo įvertinti paciento būklę bei poreikius.

Priežastys, dėl kurių dažniausiai pacientai nevartoja vaistų

Gydytojo paskirtų vaistų vartojimas ir rekomendacijų laikymasis yra patys svarbiausi veiksniai, nulemiantys gydymo eigą ir ligos suvaldymą. Deja, kartais atsakingam medikamentų vartojimui koją pakiša šalutinių poveikių baimė, neteisingai suprastos gydytojo rekomendacijos ar klaidingai suvokta informacija, perskaityta informaciniame lapelyje, baimė, kad vartojami vaistai pakenks inkstams, kepenims...Keleto vaistų vienu metu vartojimas kelia nerimą dėl galimo tarpusavio poveikio, sunku tęsti gydymą, ypač jeigu tai trunka mėnesiais ar metais. Atsisakymas laikytis vaistų vartojimo rekomendacijų dažniausiai pasitaiko tarp vyresnio amžiaus bei lėtinėmis ligomis sergančių pacientų, kurių gydymas yra ilgalaikis ir neretai keliais vaistais. Gera savijauta ar ligos simptomų nejautimas taip pat gali priversti užsimiršti apie gydytojo rekomendacijas ir nuoseklų vaistų vartojimą. Pavyzdžiui, sergantys hipertenzija bei turintys padidėjusį cholesterolio kiekį ar jaučiantys protarpinius skausmus širdies plote pacientai, turi vartoti vaistus nuolatos ir mažiausiai 2 – 3 vaistus vienu metu. Apgaulingas yra tikėjimas, kad nekontroliuojant padidinto kraujospūdžio ar nemažinant aukšto cholesterolio pavyks apsisaugoti nuo širdies ir kraujagyslių komplikacijų.

„Tai dažniausios priežastys, nulemiančios savavališką paciento sprendimą iš dalies arba visiškai nutraukti medikamentų vartojimą.“, - akcentuoja Jurgita Bazienė.

Kompetentingos žinios ir patikima informacija iš gydytojų ir vaistininkų

Paciento pasimetimas tarp begalės skirtingų vaistų dažnai gali būti argumentuojamas ir elementariu informacijos trūkumu. Pastebima, jog pacientai vis dažniau teiraujasi apie vaistų vartojimą ar galimus šalutinius poveikius, tačiau neretai pasitaiko atvejų, kuomet šios informacijos svarba yra ignoruojama. Vaistininkė pabrėžia, jog kilus bent menkiausiems neaiškumams dėl vaistų vartojimo, būtina nedelsiant kreiptis į specialistus, galinčius atsakyti į visus rūpimus klausimus. Nors vaistininkai taip pat turi pakankamai kompetencijos pateikti atsakymus į iškilusius klausimus, vis dėlto pirmiausia yra rekomenduojama kreiptis į savo gydytoją, kuris jau žino visą situaciją bei yra susipažinęs su paciento ligos istorija.

Galimybė rinktis - paciento teisė

Didelis vaistų pasirinkimas taip pat gali įtakoti ir asmeninę finansinę situaciją. Vaistininkė Jurgita Bazienė teigia, jog, norint sėkmingai valdyti savo asmeninį vaistų biudžetą, reikėtų rinktis tik tuos vaistus, kuriuos paskiria gydytojas. Įprastai vaistininkas visuomet turėtų informuoti apie vaistų pasirinkimo galimybes bei pateikti tinkamų vaistų sąrašą tam, kad žmogus pats galėtų pasirinkti prieinamiausią variantą. Mažiau kainuoja generiniai vaistai. Neteisinga sakyti, kad tai pigesnės originalių vaistų kopijos. Tam nėra mokslinio pagrindimo. Ligą gydo veiklioji medžiaga, o ji yra tiek generiniuose, tiek originaliuose vaistuose. Todėl pacientai gali saugiai rinktis vieną ar kitą medikamentą pagal kainą, kurią yra numatę išleisti vaistams. Nors generiniai vaistai savo poveikiu nesiskiria nuo originalaus vaisto, o ir jų veikliųjų medžiagų sudėtis yra identiška, visgi pacientams vis dar dažnai kyla klausimų dėl jų efektyvumo, saugumo ar galimų šalutinių poveikių.

„Tiek generiniuose, tiek ir originaliuose vaistuose esanti veiklioji medžiaga bei jos stiprumas yra tokie patys. Gali skirtis tik dalis pagalbinių medžiagų bei pati vaistų išvaizda, tačiau kokybė, efektyvumas bei saugumas išlieka toks pats“, - sako specialistė.

Generiniai vaistai –kokybiški, saugūs ir veiksmingi

Natūralu, jog visi vaistiniai preparatai prekyboje atsiduria tik atlikus begalę klinikinių tyrimų bei visapusiškai patvirtinus jų saugumą, tačiau pasitaiko atvejų, kuomet pacientai vis tiek nerimauja dėl jų saugumo ar patikimumo. Tai ypač dažnai pasireiškia tuomet, kai vaistininkas pacientui pasiūlo pigesnius vaistus. Vaistininkė ramina, jog mažesnė vaistinio produkto kaina tikrai nereiškia prastesnės kokybės. Visiems vaistams (tiek originaliems, tiek generiniams) visoje Europoje taikomi vienodi šiuolaikiniai kokybės, saugumo ir veiksmingumo reikalavimai. Vis dėlto kilus abejonėms dėl vaisto saugumo bei efektyvumo, vertėtų šią informaciją patikrinti patikimų informacijos šaltinių sąraše. Šį sąrašą sudaro ne tik gydytojas ar vaistininkas, tačiau ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, kuri visą reikiamą informaciją viešai skelbia savo internetiniame puslapyje. Detalią informaciją galima rasti ir Europos vaistų agentūros svetainėje https://www.ema.europa.eu/en


Teva kuriami vaistai padeda gydyti daugiau nei 200 milijonus žmonių visame pasaulyje. Mes žinome, jog už kiekvieno paciento slypi istorija. Šie iššūkiai mus įkvepia rasti sprendimus, padedančius kovoti su sveikatos problemomis. Mes taip pat žinome, jog lėtinės ligos daro įtaką pacientų gyvenimui viena ar kita prasme. Būtent todėl ir sukūrėme Rūpinamės Sveikata – svetainę, kurioje rasite daugybę naudingos informacijos apie šias ligas, pacientų istorijas bei dar daugiau. Čia taip pat rasite naudingų patarimų, kurie padės jums išvengti sveikatos problemų bei su jomis kovoti.

Apsilankykite Rūpinamės sveikata internetiniame puslapyje ir sužinokite daugiau apie širdies bei kitas lėtines ligas.

NPS-LT-NP-00006

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Kaip sumažinti gydymo išlaidas?

Skaityti daugiau

Originalūs ir generiniai vaistai: mitai ir tiesa apie vaistų kainas

Skaityti daugiau

Gydo veiklioji vaisto medžiaga, ne jo pakuotė

Skaityti daugiau