Kaip gyventi su migrena. Ainos patirtis.

„Gudri ir klastinga migrena visada ieško būdų, kaip jus vėl užklupti.“

55 metų Aina gyvena Daugpilyje ir dirba probacijos tarnyboje. Aina mokėsi interjero dizaino ir architektūros kaip asistentė, o pastaraisiais 18 metų dirba su nuteistaisiais. Ji taip pat turi įvairių pomėgių, tačiau kartu priversta tvarkytis su dar vienu gyvenimo palydovu – migrena.

Kada jums prasidėjo migrena? Ką jautėte?
Galvos skausmai man prasidėjo, kai buvau maždaug 16 metų. Aš tiesiog sirgdavau, man skaudėdavo galvą, vemdavau maždaug kartą per mėnesį. Tačiau migrena man pirmą kartą buvo diagnozuota, kai man buvo 21 metai, po gimdymo, kai man vėl skaudėjo galvą. Gydytojas, atvykęs apžiūrėti kūdikio, uždavė keletą klausimų apie galvos skausmus tiek nėštumo metu, tiek kasdieniame gyvenime ir padarė išvadą, kad tai tikriausiai migrena. Tiesa, tada net specialistai ne taip gerai suprato šią ligą.

Kokios sąlygos ir situacijos dažniausiai išprovokuoja migrenos priepuolius?
Dažniausiai migrenos priepuolį išprovokuoja suvartotas alkoholis, todėl jau 20 metų nevartoju alkoholinių gėrimų. Žinoma, stresas, nuovargis, nereguliarus valgymas ir įvairūs kvapai taip pat turi įtakos priepuoliams, pavyzdžiui, man dažnai skauda galvą, kai užuodžiu stiprius vyriškus kvepalus. Dėl to ir pati nesikvėpinu. Kaip ir bet kuri kita liga, migrena laikui bėgant prisitaiko prie gydymo vaistais ir po kurio laiko mano vartojami vaistai nebeveikia taip veiksmingai, kaip iš pradžių. Deja, migrena visada suranda kelią pas mane. Dažnai juokauju, kad mano migrena sako: „Aš protingesnė už tave!“ Deja, tai tiesa.

Kaip pasireiškia migrenos priepuoliai?
Daug mano aplinkos žmonių, įskaitant mano brolį, kenčia nuo galvos skausmo, ir turiu pripažinti, kad kiekvieno skausmas yra skirtingas. Man stipriai skauda kairėje galvos pusėje ir aš vemiu. Gydausi paprastai dvi dienas. Tuo metu negaliu nei vaikščioti, nei kalbėti. Gydymo pradžioje gydytojai mane ramino, kad migrenos priepuoliai išnyks, bet, deja, taip nenutiko. Man tik pablogėjo, o skausmas sustiprėjo. Anksčiau užtekdavo vienos tabletės nuo skausmo, o po kelerių metų reikėjo jau saujos, be to, gėriau migdomuosius, kad lengviau užmigčiau. Medicinai tobulėjant, atradau vaistų, kurie padeda, ir jau metus nebepatiriu sunkių migrenos priepuolių. Galima sakyti, kad šiais vaistais priepuolius kontroliuoju.

Kaip išsiaiškinote, kurie vaistai padeda?
Gyvenime išbandžiau labai daug vaistų! Kiekvienas turi savo požiūrį, savo skausmo tipą, savo unikalų kūną ir turi atrasti savo geriausią gydymo būdą. Vaistus, kurie man dabar padeda, atradau, kai buvau komandiruotėje užsienyje. Tuo metu man staiga pradėjo skaudėti galvą taip stipriai, kad nepaėjau. Nuvykau į ligoninę, kur man netikėtai buvo suteikta greita ir veiksminga pagalba. Net ir dabar vartoju vaistus, padedančius ištverti migrenos priepuolius, taip pat injekcijas migrenos prevencijai. Prevencinis gydymas sumažina galvos skausmų dažnumą ir stiprumą.

Kaip pradėjote naudoti injekcijas?
Teko nueiti ilgą kelią, kol atradau šį veiksmingą prevencinį gydymą. Apie šį gydymą sužinojau visiškai atsitiktinio pokalbio su gydytoja metu. Su savo gydytoja aptarusios galimus gydymo būdus nutarėme pamėginti. Man suleidžiama viena vaisto injekcija per mėnesį. Atvirai kalbant, pagaliau gyvenimas pasikeitė. Jau esu įsigijusi ir kitą vaisto dozę ateinančiam mėnesiui.

Ką patartumėte kitiems, kurie kasdien susiduria su migrena, kad sutrumpėtų jų kelias iki tinkamo gydymo?
Sunku pasakyti, kas galėtų tikti kiekvienam. Tačiau rekomenduočiau negerti alkoholinių gėrimų, nes jie paprastai išprovokuoja migreną. Sveika gyvensena (žinoma, kiekvienas ją supranta savaip) yra labai svarbi. Rekomenduočiau pradėti be stiprių vaistų – nuo masažų, fizioterapijos, o dabar jau yra ir ant galvos tvirtinamų neuromoduliacijos prietaisų, kurie kitiems padeda malšinti skausmą. Visa tai išbandžiau, tačiau, deja, man niekas nepadėjo. Tai labai individualu ir kiekvienas turi atrasti savo būdą. Patyriau, kad įvairūs vaistai yra kraštutinė priemonė.

TEVA produktai kasdien palengvina gyvenimą beveik 200 milijonų žmonių. TEVA misija – kurti ir tiekti produktus, kurie padėtų pacientams spręsti įvairias sveikatos problemas. Medicina ir technologijos daro didelę pažangą, todėl nuo migrenos kenčiantiems žmonėms dabar įmanoma padėti užkertant kelią galvos skausmams, juos sumažinant ir net užkertant kelią jiems kilti. Žinome, kad lėtinės ligos įvairiai paveikia pacientų gyvenimą. Todėl sukūrėme internetinį informacijos šaltinį „Rūpinamės sveikata“ (https://www.teva.lt/rupinames-sveikata/), kur pacientai vieni su kitais dalinasi savo patirtimi ir gyvenimo istorijomis.

NPS-LT-NP-00030

Pasidalinkite šiuo puslapiu:

Man šis straipsnis pasirodė:


Jus taip pat gali sudominti...

Ką aš kalbu apie savo migreną darbe

Danielle Newport Fancher
Skaityti daugiau
A woman at the beach

Kodėl pavojinga „ištverti“ migreną

Skaityti daugiau

Darbas sergant migrena: kada metas sustoti

Daisy Swaffer
Skaityti daugiau