Gyvendami su migrena priprantate prie to, kad ją reikia „ištverti“. Migrenai nerūpi jūsų dienotvarkė ar planai – kai ištinka priepuolis, ji užvaldo viską.
Daugeliui mūsų, sergančių migrena, tai reiškia, kad dažnai tenka nuspręsti: iškęsti skausmą arba pasislėpti, kol jis praeis. Pasirinkimas nėra toks lengvas, kaip gali pasirodyti, o kartais jo net ir nėra.
Prašyti pagalbos ir ją priimti sergant migrena gali būti sunku ir sudėtinga. Jaučiatės kalti ir jums galbūt net gėda, kad dėl savo būklės ne visada galite prisiimti tam tikrus įsipareigojimus. Dažnai jaučiatės teisiami kitų, nesuprantančių, ką išgyvenate.
Prieš kelerius metus vieną dieną (kaip ir daugelį kitų dienų) atėjau į darbą kamuojama migrenos. Per kelias minutes nuo atvykimo į darbą vėmiau tris kartus. Kai savo vadovui pasakiau, kodėl man reikia eiti namo, jis atsakė: „Šiandien ir man skauda galvą, o aš vis dar čia.“
Dėl savo nesupratingumo mano vadovas iš esmės sugėdino mane dėl to, kad turiu sveikatos problemų. Ši gėda privertė mane likti darbe tą dieną ir dar daugelį kitų dienų nepaisant stipraus skausmo, kurį jaučiau.
Nors tai tik vienas iš pavyzdžių, jis stebėtinai dažnas. Dėl gėdos, kaltės ir nuoskaudų derinio žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, dažnai stengiasi ištverti, neprašydami reikiamos pagalbos ir paramos.
Mintis, kad migrena tai „tik galvos skausmas“, dar labiau didina stigmą, gėdą ir kaltę, kurią patiriame mes ir kiti sergantieji lėtinėmis ligomis. Kaip parodė ta diena darbe prieš daugelį metų, stigma dažnai skatina mus jaustis taip, tarsi privalėtume ištverti. Bet ar tikrai verta?
Šaukštų teorija puikiai iliustruoja tai, kaip žmonės, sergantys lėtine liga, naudoja savo energiją.
Kiekvienas žmogus kasdien gauna tam tikrą „šaukštų“ kiekį, o kiekvienas šaukštas reiškia energijos kiekį, kurį jis turi ir naudoja kiekvienai gyvenimo užduočiai atlikti: keltis iš lovos, gaminti pusryčius, vykti į darbą ir t. t. Žmogus, sergantis migrena, vienai užduočiai atlikti sunaudoja daugiau šaukštų nei vidutinis sveikas žmogus. Pavyzdžiui, vidutiniam žmogui atsikelti iš lovos gali prireikti vieno šaukšto (arba mažiau), o migrena sergančiam žmogui tai pačiai užduočiai atlikti gali prireikti trijų šaukštų. Kiekvienam veiksmui atlikti reikia šaukšto (arba kelių), o šaukštų per dieną negalima papildyti.
Pavojinga per dieną sunaudoti visus šaukštus (arba energiją), nes tai atima kitos dienos atsargas. Priklausomai nuo konkretaus žmogaus, mėgindamas ištverti ir naudodamas per daug šaukštų, kitą dieną ar savaitę gali pasijusti blogiau.
Mums, sergantiems migrena, tai reiškia, kad atsigauti po priepuolio gali prireikti dar daugiau laiko.
Per didelis spaudimas taip pat gali kelti pavojų jums ir kitiems. Ankstesniame savo darbe stengdavausi ištverti ir tomis dienomis, kai dėl migrenos priepuolio būdavo sunku priimti sprendimus. Toje aplinkoje man atrodė, kad migrena nėra pakankamai rimta priežastis pasitraukti iš darbo. Kentėjo mano darbas, kentėjau ir aš.
Atidėliojant gydymą arba ignoruojant rimtus simptomus ne tik ilgiau trunka skausmas, bet kai kuriems žmonėms tai gali sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų. Nors tai būna retai, migrenos priepuoliai kai kuriems žmonėms gali kelti didesnę insulto riziką. Turite nedelsiant kreiptis į gydytoją, jeigu patiriate:
aurą ilgiau nei valandą,
sunkius simptomus, kurių nepalengvina vaistai,
naujus ar kitokius simptomus.
Ne visada yra galimybė likti namuose, todėl, kai esate priversti išeiti, būtinai kruopščiai paskirstykite „šaukštus“ ir pasirūpinkite, kad turėtumėte planą. Tokiais atvejais geriausias būdas sau padėti yra profilaktika ir savo ribų žinojimas.
Neseniai mano dukra dalyvavo mokyklos pasirodyme, kurio negalėjau praleisti. Mane kamavo stipri migrena, bet aš turėjau būti šalia jos. Kai sergi migrena, daug ką praleidi, tačiau šį kartą negalėjau.
Pasiruošiau krepšį su vaistais, eteriniais aliejais, akiniais nuo saulės, skara ir kitais daiktais, kad galėčiau kovoti su simptomais ir dirgikliais. Mano vyras atnešė man užkandžių ir vandens – žemas cukraus kiekis kraujyje ir dehidratacija yra dvi pagrindinės priežastys, išprovokuojančios mano ligą – ir nuvežė mus į renginį. Jis taip pat padėjo man susirasti vietą, iš kurios prireikus galėčiau nepastebimai išeiti ir išvengti minios.
Renginyje dalyvavau savo kūnu, bet ne mintimis. Laimei, mano vyras ir kiti tėvai padarė daug nuotraukų ir vaizdo įrašų. Kitą dieną, kai jaučiausi šiek tiek geriau, peržiūrėjome pasirodymą, ir aš galėjau juo mėgautis kitaip. Atviras bendravimas su artimaisiais ir jų parama leido man būti šalia tiek, kiek galėjau.
Kartais tenka priimti sunkius sprendimus, kad pirmenybė būtų teikiama gerai savijautai ir sveikatai. Savo atveju galiausiai palikau tą darbą, kad galėčiau geriau pasirūpinti savimi. Supratau, kad aplinka buvo toksiška ir labai pablogino mano fizinę ir psichinę sveikatą. Tai nebuvo lengvas sprendimas, bet man jis buvo teisingas.
Svarbiausia: migrena yra neurologinis sutrikimas, į kurį reikia žiūrėti rimtai, taškas. Būkite atsargūs – klausykite savo kūno ir pirmenybę teikite sveikatai.
Straipsnio šaltiniai:
Išeminio insulto potipiai ir migrena su regėjimo aura ARIC tyrime (2016) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5207003/
Šaukštų teorija, kurią parašė Christine Miserandino (data nenurodyta) https://butyoudontlooksick.com/articles/written-by-christine/the-spoon-theory/