Gali būti sunku išvengti migreną sukeliančių veiksnių, tačiau yra būdų, kaip sumažinti jų poveikį Jums ir Jūsų simptomams.
Jutiminė perkrova – tai supančios aplinkos sukeliamas per didelis kūno jutimų stimuliavimas. Tai gali būti iššūkis migrena sergantiems žmonėms ir pagrindinė ją sukelianti priežastis.
Jutiminę perkrovą gali sukelti perpildyta patalpa, ekranai, garsus triukšmas, ryški šviesa, stiprūs kvapai arba prisilietimas. Migrena sergantys žmonės dažnai patiria jutiminę perkrovą dėl savo padidėjusio jautrumo išoriniams dirgikliams.
Su jutimine perkrova susiję simptomai yra šie:
Jutiminė perkrova migrena sergantiems žmonėms gali pasireikšti šiais požymiais:
Kasdien patiriu jutiminę perkrovą, bet yra kai kas, ką galiu padaryti, kad sumažinčiau jos poveikį mano kūnui. Štai keletas asmeninių praktinių patarimų, kurie gali ir Jums padėti.
Mano akys labai jautrios ryškioms šviesoms, ypač fluorescencinėms lempoms ir televizoriaus ekrano mirgėjimui. Man šių dirgiklių poveikis gali sukelti akių skausmą, galvos svaigimą ir nuovargį, gali būti sunku susikaupti.
Dirbtiniai šviesos šaltiniai man kelia daugiau problemų nei natūrali saulės šviesa, todėl investavau į tamsintus akinius, skirtus patalpoms. Šie akiniai turi specialų atspalvį, vadinamą FL-41, kuris blokuoja kenksmingas (ir skausmingas) dirbtinės ir aštrios šviesos skleidžiamas bangas.
Juos užsidedu, kai naudojuosi kompiuteriu, mobiliuoju įrenginiu arba žiūriu televizorių. Šie akiniai labai naudingi, kai esu laukiamajame ar biure su fluorescenciniu apšvietimu.
Jei jums trukdo saulė, šie akiniai taip pat gali būti naudojami lauke. Juos galite įsigyti su receptu, o kai kurios įmonės net parduoda FL-41 atspalvio kontaktinius lęšius.
Darbas biure paprastai reiškia, kad Jus veikia fluorescencinis apšvietimas. Šviesos filtrai gali būti sumontuoti taip, kad filtruotų aštrią šviesą, kuri vargina akis ir trukdo susikaupti. Jie sumažina nuovargį, akių skausmą, galvos svaigimą ir silpnumą, susijusį su fotofobija.
Nuo atspindžių apsaugantys kompiuterio ekrano ir mobiliųjų įrenginių dangalai padės sumažinti akių įtampą. Naudodamiesi šiomis priemonėmis biure ne tik padidinsite savo produktyvumą, bet ir sukursite sveikesnę darbo aplinką visiems.
Stiprūs garsai migrena sergantiems žmonėms gali sukelti didelį skausmą. Jie gali akimirksniu sukelti migrenos priepuolį ir sugadinti Jūsų dieną, ypač jei to nesitikėjote. Kai tik galite, stenkitės visada pasiruošti, kai žinote, kad būsite triukšmingoje aplinkoje.
Perpildytose erdvėse, pavyzdžiui, lėktuvuose, laukiamuosiuose ir restoranuose, gali būti labai triukšminga. Tokiose situacijose puikiai tiktų triukšmą slopinančios ausinės. Kai netikėtai susiduriate su stipriais garsais, pavyzdžiui, kelio darbų ar statybų metu, rankinėje, darbo stalo stalčiuje ar automobilyje, turėkite porą ausų kamštukų.
Gali tekti apskritai atsisakyti koncertų ar gyvų pasirodymų, jei buvimas perpildytoje erdvėje ir garsiai skambanti muzika Jus pernelyg vargina.
Ar kada nors prieš įeinant į pastatą teko praeiti pro cigarečių dūmų debesį arba eiti pro parduotuvės kvepalų skyrių? Šie stiprūs kvapai gali sukelti migreną ir jų ne visada pavyksta išvengti.
Nors negalime kontroliuoti to, kas vyksta lauke, ar to, ką daro kiti, yra keletas būdų, kaip sumažinti šių dirgiklių poveikį. Jei važiuojate automobiliu paskui transporto priemonę, kurios išmetamosios dujos skleidžia nemalonų kvapą, išjunkite ventiliaciją, kad oras iš išorės nepatektų į vidų. Norėdami sukurti malonesnį kvapą ir aplinką, automobilyje naudokite eterinio aliejaus difuzorių.
Jei keletą lašų mėgstamo eterinio aliejaus užlašinsite ant servetėlės ar audinio skiautės ir prisidėsite prie veido, kai aplinkoje tvyro nemalonus kvapas, jums bus lengviau eiti į pastatus, sėdėti laukiamajame ar vaikščioti prekybos centre.
Jei jūsų bendradarbiai naudoja stipraus kvapo kvepalus, losjonus po skutimosi ar kūno priežiūros priemones, galite paprašyti, kad biuro patalpos būtų zona be kvapų. Pasiteiraukite, galbūt vietoj agresyvių valiklių galima naudoti ekologiškas valymo priemones.
Tai naudingiau aplinkai ir sveikiau visam biurui. Niekam nepatinka kvėpuoti bjauriais garais. Gali būti naudinga turėti kelias kvapus filtruojančias kaukes rašomojo stalo stalčiuje arba pirštinių dėžutėje, jeigu jūs nieko prieš jas dėvėti.
Po daugybės metų gyvenimo su migrena mano galvos oda tapo labai jautri lietimui. Kartais atrodo, kad man skauda plaukus. Užtenka menkiausio prisilietimo, ir jausmas toks, lyg galva būtų gręžiama.
Plaukų šukavimas, plovimas ir formavimas man visada skausmingas. Niekaip negaliu nuslopinti šių visą dieną veikiančių itin aktyvių nervų. Tačiau galiu šiek tiek pakeisti tai, kaip rūpinuosi savimi.
Turiu labai storus, garbanotus plaukus, kuriuos gali būti nelengva suvaldyti. Laikui bėgant radau neblogų būdų, kaip jais pasirūpinti. Plovimo dienomis plaukus padaliju į keturias dalis ir plaunu jas po vieną. Kad būtų lengviau iššukuoti, kiekvieną dalį patepu plaukų kondicionieriumi.
Šis procesas mažiau apkrauna plaukus ir galvos odą, todėl man ne taip skauda. Taip pat rečiau plaunu plaukus ir stengiuosi jų per daug neliesti.
Kai kuriems žmonėms alodinija gali pasireikšti visame kūne. Stenkitės dėvėti patogius, minkštus natūralaus pluošto drabužius – sintetinės medžiagos, vilna ir velvetas gali dirginti odą. Laisvi drabužiai leis jūsų odai kvėpuoti ir mažiau liesis prie jos, priešingai nei prigludę drabužiai.
Miegui naudokite minkštą ir nedirginančią patalynę. Drėkinkite odą. Muilai ir losjonai be kvapiųjų medžiagų ir dažiklių taip pat gali padėti išlaikyti odą lygesnę ir elastingesnę. Jie gali padėti sumažinti dirginimą, sukeliamą audinių.
Jei norite gauti daugiau informacijos apie tai, kaip kovoti su migrena ir jutimine perkrova, kreipkitės į savo gydytoją arba sveikatos priežiūros komandą.
Straipsnio šaltiniai
Apie migreną (data nenurodyta). https://migraineresearchfoundation.org/about-migraine/migraine-facts/
Alodinija: Kai prisilietimas skausmingas, nors toks neturėtų būti (2016). https://americanmigrainefoundation.org/understanding-migraine/allodynia-when-touch-hurts-but-shouldnt/
Blackburn MK, et al. (2009). FL-41 atspalvis pagerina mirksėjimo dažnumą, sumažina jautrumą šviesai ir funkcinius apribojimus pacientams, kuriems nustatytas gerybinis esencialinis blefarospazmas https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2701948/
Doran M. (2005). Fotofobija: Priežastys ir sprendimai https://www.aao.org/eyenet/article/photophobia-looking-causes-solutions?novemberdecember-2005
Zamzil, A, et al. (2010). Fonofobija ir hiperakuzija: Atvejo analizės praktiniai aspektai https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3216140/