Rašyti šį straipsnį nėra lengva. Šią problemą sunku pripažinti net sau, o dar sunkiau – ja dalytis viešai. Tačiau būsiu atvira, nes tai yra erdvė, kurioje dalijamasi ir mokomasi. Norėčiau pakalbėti apie svorio augimą ir migreną. Dėl savo svorio nerimavau visada. Nuo mažens turėjau stebėti, ką valgau, ir reguliariai mankštintis. Bėgant metams ir stiprėjant migrenai, tapo vis sunkiau laikytis kasdienių įpročių.
Kai mane ištinka migrenos priepuolis, pasireiškia stiprus galvos skausmas, jautrumas šviesai, nuovargis ir vėmimas. Vėmimas gali būti toks intensyvus, kad neįmanoma valgyti. Tai gali trukti visą dieną. Galite įsivaizduoti, kaip tai nemalonu. O po priepuolio jaučiuosi žvėriškai alkana.
Deja, tuo metu labai lengva griebtis netinkamų maisto produktų. Taip yra dėl paprastos priežasties: ištikus migrenos priepuoliui galite jaustis labai prislėgti, o maistas yra lengviausiai prieinamas paguodos šaltinis. Todėl aš ir valgydavau.
Apleidau ir mankštą. Anksčiau mėgau vaikščioti, plaukioti, sportuoti sporto salėje. Bėgant metams, visą savo laiką ėmiau skirti darbui ir vaikams, tapo sunku laikytis mankštinimosi režimo. Viską dar labiau apsunkino papildomas stresas dėl lėtinės migrenos! O prie to pridėjus ilgas pamainas ligoninėje, galima suprasti, kodėl esu išsekusi. Labiau tikėtina, kad 21 val. vakaro mane rasite lovoje, o ne išėjusią pasivaikščioti.
O gaila, nes mankšta darytų teigiamą poveikį mano svoriui, psichinei sveikatai ir migrenos simptomams. Kai buvau motinystės atostogose, sportuoti buvo daug lengviau – galėjau įsisodinti vaikus į vežimėlį ir išeiti į lauką. Šiuo metu dėl darbo ir paaugusių vaikų poreikių man labai sunku skirti laiko sau ir savo sveikatai.
Kartais man atrodo, kad viskas sukasi užburtame rate. Kai mankštinuosi ir gerai maitinuosi, tampa lengviau suvaldyti migrenos priepuolius. Tačiau migrena nesuteikia daug energijos, kad galėtum mankštintis ir rūpintis sveika mityba! Metams bėgant svoris vis augo ir tai neabejotinai paveikė mano pasitikėjimą savimi ir išvaizdą. Fotoaparato vengiu kaip maro, taip pat vengiu socialinių situacijų, kuriose dėl savo svorio jaučiuosi nejaukiai.
Taigi man lieka dvi galimybės:
1) tęsti tai, ką dariau pastaruosius kelerius metus,
arba
2) bandyti daryti nedidelius gyvenimo būdo pokyčius.
Šie pokyčiai padėtų kontroliuoti svorį, be to, prisidėtų prie mano bendros sveikatos ir gerovės. Manau, kad antras variantas yra geresnis!
Žinoma, nusprendžiau pasirinkti antrąjį variantą. Štai trys mano žingsniai į sveikesnį gyvenimo būdą ir sveikesnę save.
Apie tai išgirdau iš draugės ir manau, kad tai puiki idėja. Tai reiškia, kad reikia planuoti ir organizuoti 100 pasivaikščiojimų per 100 dienų (ji pradėjo sausio 1 d., taigi man dar reikės ją pasivyti!). Pasivaikščiojimas nebūtinai turi būti ilgas – tiesiog svarbu išeiti į lauką ir pajudėti. Po 100 vaikščiojimo dienų jau būsite įpratę vaikščioti ir mankštinsitės ilgiau.
Antras žingsnis – išbandyti naujus ir sveikus užkandžius. Nevalgymas išprovokuoja migreną, todėl stengiuosi po ranka turėti užkandžių, jei neturėčiau laiko normaliems pietums ar vakarienei. Ne visi užkandžiai naudingi sveikatai, todėl tuo būtina pasirūpinti iš anksto. Sudariau sveikų užkandžių, kuriuos galėčiau nešiotis su savimi, sąrašą – pageidautina, kad jų galiojimo laikas būtų ilgas. Labai gerai – vaisiai ir krekeriai, tačiau nepakenks ir truputis įvairovės.
Trečias žingsnis – kai galiu, maistą ruošiu iš anksto. Turėdama po ranka namuose pagaminto maisto, išvengiu pagundos valgyti bet ką. Anksčiau buvau įpratusi sudaryti savaitės meniu, įsigyti produktų ir gaminti pagal pasirinktus receptus.
Ir dabar stengiuosi laikytis šeimos pietų ir vakarienės plano su šeima, bet būna dienų, kai nesu tam pakankamai pasiruošusi, ypač kai esu nuvargusi arba kamuoja migrena. Todėl reikia pagalvoti apie paprastas, bet sveikas alternatyvas.
Tai gali būti maisto ruošimas didelėmis porcijomis. Pasigaminate didesnį kiekį, tarkim, kario, troškinio ar aitriųjų paprikų patiekalų, ir tada porcijas užšaldote, kad galėtumėte pasišildyti, kai prireiks.
Sekmadienio popietę ruošdavausi ateinančiai savaitei ir dalydavau porcijomis maista pietums ir vakarienėms. Manau, kad gaminimas porcijomis yra gana lengvai pasiekiamas pokytis, kuris, tikiuosi, turės gerą poveikį. Be to, bus patogu turėti sveikų, maistingų patiekalų, paruoštų toms dienoms, kai labiausiai reikės.
Žinau, kad niekas nepasikeis per dieną, o kartais yra lengviau pasakyti, nei padaryti. Vis dėlto nuoširdžiai tikiu, kad šie pokyčiai tikrai turės teigiamą poveikį visiems mano gyvenimo aspektams.
Ilgą laiką nepasitikėjau savimi ir jaučiausi kalta dėl to, kad sergu migrena. O dabar suprantu: dėl lėtinės ligos viskas tampa sunkiau, bet nėra neįmanoma.
Beveik niekada nebūna „tinkamo laiko“ pokyčiams arba gyvenimo, kuris ir taip labai įtemptas, planavimui. Tačiau tokios mintys tėra pasiteisinimai, neleidžiantys jums tobulėti.
Taigi reikia pradėti iš pradžių ir pakeisti vieną savo gyvenimo aspektą, o vėliau, laikui bėgant, pamažu imtis vis daugiau pokyčių. Esu dėkinga, kad yra tokių vietų kaip ši platforma, kur galima pasidalyti savo jausmais ir atvirai kalbėti apie savo rūpesčius. Lėtinė migrena labai paveikia gyvenimą, bet aš tikiuosi tai pakeisti.
Nekantrauju, kada galėsiu papasakoti, kaip man sekasi!
NPS-EE-NP-00114