1. Rūpinamės sveikata
  2. Visos istorijos
  3. Ką apie širdies ligas suprantame neteisingai?

Ką apie širdies ligas suprantame neteisingai

Getty Images / SDI Productions

Ar esate jaunuolis, sergantis širdies ir kraujagyslių liga? Kiek kartų kitus žmones šokiravo faktas, kad jūsų amžiaus žmogus serga širdies liga?

Daugelis žmonių vos gali patikėti, kad man teko išgyventi širdies smūgį būnant 38 metų. Su skeptišku požiūriu susidūriau net ligoninėje, kurioje atsidūriau patyrusi širdies smūgį!

Dėl tokios savo patirties manau, kad mums yra svarbu kovoti su įsitikinimu, kad širdies ir kraujagyslių ligos gali būti diagnozuotos tik tam tikro amžiaus žmonėms. Tai plačiai paplitusi klaidinga nuomonė, kuri kenkia visuomenei ir kuri gali turėti katastrofiškų pasekmių.

„Per jauna“ širdies smūgiui

2014 m. patyrusi didelį širdies smūgį patekau į intensyvios priežiūros skyrių. Slaugės ir gydytojai vienas po kito ėjo į mano palatą ir pasakojo, kad „apie mane kalba visa ligoninė“. Niekas negalėjo patikėti, kad 38 metų moteris ką tik patyrė širdies smūgį!

Ir aš negalėjau. Galvojau, širdies smūgiai ištinka tik „senus“ žmones. Juk taip?

Pasirodo, ne.

Praėjus porai mėnesių po širdies smūgio mano tėvas nuvežė mane į ligoninę, kad užsirašyčiau į širdies reabilitaciją. Abu sėdėjome laukiamajame, po kiek laiko priėjo seselė su mumis pasikalbėti. Ji iš karto atsisuko į mano tėvą ir paklausė, ar jis ir yra pacientas.

Paskui seselė labai susigėdo dėl tokio išankstinio nusistatymo. Taip, mudu su tėvu turime tą pačią pavardę, bet ji kaip ir daugelis kitų pakliuvo į amžiaus diskriminacijos spąstus.

Pirmieji širdies reabilitacijos įspūdžiai tik dar labiau sustiprino požiūrį, kad širdies ligos užklumpa tik senesnius žmones. Savo programoje buvau jauniausia dalyvė!

Susilaukiau daug dėmesio ir susidomėjimo iš visų kitų pacientų. Jie norėjo suprasti, kodėl ten buvau. Juk už juos buvau žymiai jaunesnė!

Po tokios patirties likau mažumėlę sutrikusi. Ar jauni žmonės mano, kad jiems širdies reabilitacijoje dalyvauti nereikia? O gal vis dėlto socialinė stigma buvo teisinga?

Supratau, kad esu ne viena

Po kiek laiko prie mano širdies reabilitacijos programos prisijungė dar vienas jaunuolis. Jam turėjo būti pakeistas širdies vožtuvas dėl įgimtos širdies būklės, kurią gydytojai stebėjo visą jo gyvenimą.

Senesniems pacientams buvo naudinga pamatyti, kad širdies ligos egzistuoja ir jaunesnėse kartose. Tikiuosi, kad tai visiems leido šio bei to pasimokyti.

Susitikimas su maždaug mano metų žmogumi, kuris sirgo širdies liga, mane nuramino. Vėliau prisijungė dar vienas jaunas vyras, kuriam taip pat turėjo būti pakeistas širdies vožtuvas. Jau buvome trys jauni žmonės – tai dar labiau padėjo keisti nusistovėjusį požiūrį į amžių ir širdies ligas!

Nuo tada sutikau daug kitų panašaus į mano amžiaus žmonių, kurie kovojo su širdies liga. Dabar jaučiuosi lyg būčiau nedidelio klubo dalis.

Ir žinote, ką? Nė vienas iš mūsų nesprendžia apie kitą pagal amžių, nes žinome, kad širdies ligomis suserga ne tik garbaus amžiaus žmones.

Keičiame požiūrį į širdies ligas

Išankstinis nusistatymas ne tik atstumia, bet ir gali būti pavojingas. Ypač kai tai vyksta medicinos profesijoje.

Štai ką man pasakojo kai kurie draugai apie savo patirtį, kai jie kreipėsi į gydytoją dėl, jų manymu, su širdimi susijusių negalavimų. Jiems buvo pasakyta, jog jie yra „per jauni“ nerimauti dėl širdies ligos. Gydytojas rimtai nežiūrėjo į jų simptomus net normaliai nepatikrinęs, ar problema išties neegzistuoja.

Tai mane siutina, nes taip yra nutikę ir man.

Likus vieniems metams iki širdies smūgio kentėjau nuo abipusės kulkšnių edemos (tinimo). Kojų tinimas yra tipinis širdies ligos simptomas.

Lankiausi pas kardiologą, šeimos gydytoją ir net reumatologą, norėdama išsiaiškinti priežastį. Jie atliko širdies tyrimus, bet galiausiai pasakė, kad man artritas, nes nieko daugiau blogo neaptiko.

Paaiškinau, kad mano šeimoje yra paplitusios širdies ligos ir kad man jau buvo nustatytas aukštas cholesterolio lygis ir aukštas kraujo spaudimas – visa tai yra širdies ligos rizikos veiksniai.

Be to, informavau, kad lipant laiptais man greitai ima trūkti oro ir dėl to stengiuosi kilti liftais. Tai dar vienas širdies ligos simptomas.

Vis dėlto gydytojai mane patikino, kad esu „per jauna“ ir kad mano negalavimai tikrai nėra susiję su mano širdimi. Man niekada neišrašė vaistų, o aš gydytojais pasitikėjau. Jie mane įtikino, kad viskas yra gerai ir kad nėra dėl ko jaudintis.

Nepraėjus nė metams, mane ištiko širdies smūgis ir nuo tada abipusė kojų edema manęs nebekankino.

Tiesa apie širdies ligas

Širdies ligos beveik penkis kartus dažniau pasireiškia tiems žmonėms, kurie yra įkopę į septintąjį gyvenimo dešimtmetį, nei tiems, kas gyvena savo ketvirtąjį ar penktąjį dešimtmetį. Tačiau širdies ligomis gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės.

Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, širdies liga yra diagnozuota beveik 5 procentams jaunesnių nei 45 metų amžiaus ir apie 12 procentų 45–64 metų amžiaus amerikiečių.

Į pagrįstų širdies ligos simptomų turinčius žmones neturi būti žiūrima pro pirštus, nes jie yra „per jauni“. Toks požiūris gali būti žalingas pacientams, nes jiems gali būti nesuteikiama reikiama priežiūra, kuri galėtų apsaugoti jų širdis ir kūnus.

Kartais pasvarstau, ar mano širdies smūgiui buvo galima užkirsti kelią, jei į mane būtų žiūrėję rimtai ir paskyrę atitinkamą gydymo planą. Buvo pažeista dvidešimt procentų mano širdies.

Nuo širdies smūgio praėjo penkeri metai. Jau nebesu reabilitacijoje, bet vis tiek gyvenu su širdies ir kraujagyslių liga, o širdžiai skirtus vaistus gersiu visą likusį gyvenimą.

Nuo tada, kai patyriau širdies smūgį, man išsivystė 2 tipo diabetas. Reguliariai tikrinuosi pas kardiologą, kuris išgelbėjo mano gyvybę, bet dabar širdyje turiu stentą. Man neramu, kad jo funkcionavimas gali sutrikti, ir žinau, kad po kažkiek metų jį reikės keisti.

Pabaigai

Kiekvienas kūnas yra skirtingas. Mane ištiko širdies smūgis, kai man buvo 38-eri. Turime liautis tikėję šia socialine stigma ir į širdies ligų simptomus žiūrėti rimtai, nepaisydami žmogaus amžiaus.

Prašau jūsų pagalbos – padėkite savo artimiesiems suprasti, kad širdies ligomis gali sirgti ir jauni žmonės. Aš – gyvas to pavyzdys.
 

LA/TV/20/0007 Liepos mėn 2020

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...

Kaip cukrinis diabetas gali paveikti jūsų širdies darbą

Rob Obey
Skaityti daugiau

Trumpas kelionių vadovas sergantiems širdies nepakankamumu

Skaityti daugiau

Gijimo procesas – ar tai tik gydytojo atsakomybė?

Skaityti daugiau