5 pamokos apie saviizoliaciją, kurių išmokau sirgdama vėžiu

Getty Images / Halfpoint

Tai tikrai yra tekę girdėti kiekvienam iš mūsų. Tiesą pasakius, kone kiekvienas per pastarąsias savaites esame ir patys ištarę šias frazes.

„Nieko panašaus nesame patyrę.“ „Taip dar nėra buvę.“

Daugelis šalių paskelbė griežtą karantiną. Dėl koronaviruso gerokai apribotas judėjimas, kai kur iš namų išeiti leidžiama tik labai konkrečiais tikslais. Žmonėms tenka išmokti gyventi naujoje realybėje.

Ir vis dėlto, kai kurie iš mūsų pasijuto lyg grįžę į praeitį. Žmonėms, kuriems yra tekę gydytis vėžį ar susidurti su kitomis ilgai besitęsiančiomis fizinės ar psichikos sveikatos ligomis, gerai pažįstama ir saviizoliacija, ir socialinio atstumo laikymasis bei karantinas.

Mums jau teko tai patirti. Ir mažai kas stebina.

Dėl to lengviau netampa. Vis dėlto mes jau esame atradę tam tikrus metodus, padedančius išgyventi neįprastomis sąlygomis, kokiose dabar ir atsidūręs visas pasaulis.

2015 m. man buvo diagnozuotas krūties vėžys. Dėl chemoterapijos gerokai nusilpo imuninė sistema, ne kartą kovojau su neutropenija, patyriau dešimt operacijų. Dėl to ilgas savaites teko leisti namuose. Tad dabartinė padėtis man primena jau išgyventą etapą.

Pernelyg gerai pažįstamas jausmas

Gydymo kursą baigiau prieš ketverius metus. Tada nė minties neturėjau, kad kada nors vėl būsiu įkalinta tarp keturių savo mielo buto sienų. Nepaprastai džiaugiuosi, kad esu sveika ir nepatenku į „pažeidžiamų žmonių“ kategoriją. Ir vis dėlto išgirdusi JK premjero Boriso Johnsono pranešimą dėl skelbiamo karantino, sunerimau.

Pajutau, kad esu prie pat psichologinės duobės krašto.

Tie, kuriems yra tekę išgirsti vėžio diagnozę, jau buvo susidūrę su izoliacija. Tik dabar praėjęs laikotarpis atrodo kaip repeticija prieš šiuo metu įsisiūbavusį spektaklį, į kurį įtraukta visa žmonija. Karantinas galioja visiems. Todėl vienatvė šiandien nebe tokia vieniša.

Sunkūs išgyvenimai ir patirta izoliacija man suteikė atsparumo, sustiprėjau kaip asmenybė. Todėl šiandien galiu ne tik pati atlaikyti karantino audrą, bet ir padėti nesuklupti kitiems. Tad ką svarbaus apie rūpinimąsi savo psichikos sveikata sužinojau, kai pastarąjį kartą buvau saviizoliacijoje? Ir kaip ja rūpintis patarčiau išgyvenant neužtikrintumo kupiną laikotarpį?

Išbandykite kvėpavimo technikas

Nerimas visų pirma paveikia mūsų kvėpavimą. Kai patiriame stresą ar nerimą, pradedame kvėpuoti negiliai arba kvėpavimą nesąmoningai sulaikome. Tai gali turėti poveikio mūsų psichologinei savijautai.

Gilus, sąmoningesnis kvėpavimas yra vienas geriausių būdų sumažinti stresą – kai širdis daužosi, o mintys veja viena kitą.

Giliai kvėpuojant mūsų organizmas smegenims siunčia signalą atsipalaiduoti. Kelioms minutėms sustokite ir visiškai susitelkite į kvėpavimą. Gilūs įkvėpimai ir iškvėpimai padeda tvirčiau pajusti savo kūną, sulėtinti pulsą ir sumažinti kraujospūdį. Išbandykite šią techniką. Skaitydami likusią straipsnio dalį kvėpuokite lėtai. Pajuskite savo kūną.

„Išjunkite“ realybę

Be abejo, per pandemiją labai svarbu žinoti, kas naujo pasaulyje. Tačiau nuolatinis naujienų srauto tikrinimas programėlėse kenkia psichikos sveikatai.

Ne ką geresnis įprotis yra be perstojo naršyti socialiniuose tinkluose. Didžiulė informacijos, kurią gauname, dalis mus paveikia sąmoningai to nesuvokiant. Pažadėkite sau, kad naujienas ir socialinių tinklų paskyras tikrinsite tik kelis kartus per dieną. Jeigu galite, išjunkite telefoną.

Kalbėkitės su kitais žmonėmis

Mano išgyventa izoliacija nuo šios skiriasi tuo, kad dabar tą patį patiria visi žmonės. Kai gydžiausi vėžį, pažinojau vos kelis žmones, kurie išgyveno tą patį. Dabar yra kitaip. Kad ir kokius jausmus patirtumėte, esu tikra, jog su jais kovojate ne jūs vieni.

Palaikykite ryšį su draugais ir šeima. Net jeigu dabar negalite matytis akis į akį, šiais neramiais ir sudėtingais laikais pats geriausias būdas susitvarkyti su savo jausmais yra apie juos kalbėtis, dalytis savo nerimu.

Leiskite laiką lauke

Daugybėje šalių taikomi ribojimai dėl lauke praleidžiamo laiko. Kai kur vaikštinėti be konkretaus tikslo apskritai draudžiama. Laikykitės rekomendacijų ir nurodymų. Bet, jeigu tik galite, išeikite į lauką ir pajudėkite. Kai oda jaučia gryną orą, o saulė šildo nugarą, neįmanoma nepasijusti geriau. Ypač dabar, kai tiek daug laiko praleidžiame patalpose.

Būdami geros nuotaikos lauke galite ir pasimankštinti. Internete apstu vaizdo įrašų, programėlių ir svetainių norintiems sportuoti. Pasirinkite valandą, kada galite išeiti į gryną orą ir gauti vitamino D, ir darykite tai kiekvieną dieną. Jeigu taikomas griežtas karantinas, atidarykite langą ir kuo ilgiau prie jo pastovėkite. Grynas oras neįtikėtinai keičia nuotaiką.

Savo jausmus išgyvenkite

Deja, kartais nuo negatyvių jausmų pabėgti neįmanoma. Tiesą sakant, bėgdami galite dar labiau komplikuoti padėtį. Labai svarbu pripažinti, kad šiuo metu jūsų jausmai yra būtent tokie, kokie yra. Nepamirškite: kai situacija sudėtinga, visiškai normalu jausti pačius įvairiausius jausmus. Čia nėra taisyklių.

Vieną dieną švytuoklė vėl pajudės, ir į gyvenimą grįš pusiausvyra. Vėl galėsime džiaugtis ir juoktis taip, kaip niekada nemanėme galėsią. Galėsime visą dieną leisti saulės atokaitoje. Mes viską įveiksime. Ir būsime kur kas geriau pažinę save.


NPS-LT-NP-00011, 2021 m. kovas

Man šis straipsnis pasirodė:


Jus taip pat gali sudominti...


article

9 patarimai, kaip nesustorėti gydantis vėžį

Todd Seals

two friends
article

4 patarimai, kaip puoselėti tarpusavio santykius sužinojus vėžio diagnozę

Alice-May Purkiss

article

9 patarimai, kaip išlikti aktyviam sergant vėžiu ir pasveikus

Alice-May Purkiss