Gydo veiklioji vaisto medžiaga, ne jo pakuotė

Kaip dažnai pirkdami vaistus prašote vaistininko pasiūlyti alternatyvą? Jei to paprašysite, vaistininkas ant prekystalio padės skirtingas vaistų dėžutes, kurių kaina gali skirtis. Generiniai vaistai gali būti net keturis kartus pigesni už originalius vaistus1.

Ligas gydo veikliosios vaistų medžiagos

Pažvelkime į vaistų pasaulį šiek tiek įdėmiau: kas yra kas? Vaistą sudaro veiklioji medžiaga, kuria gydoma liga, ir neaktyvios, arba pagalbinės, medžiagos (dažai, kvapiosios medžiagos, rišikliai ir kt.). Rinkoje pasirodžius naujiems vaistams, jiems suteikiama patentinė apsauga, kuri užtikrina monopolinę padėtį. Europoje patentas paprastai išduodamas dešimčiai metų, kad originalų vaistą sukūrusi įmonė galėtų atgauti pinigus, investuotus į naujo vaisto kūrimą. Pasibaigus patentinei apsaugai, kiti vaistų gamintojai gali pradėti gaminti vaistus, kuriuose yra toks pat kiekis tos pačios veikliosios medžiagos. Todėl tas pats vaistinis preparatas gali būti gaminamas skirtingų gamintojų, turėti kitokį pavadinimą, išvaizdą, pakuotę, bet tą pačią veikliąją medžiagą. Generiniai vaistai yra tokios pat veikliųjų medžiagų sudėties ir dozavimo formos (tabletės, kapsulės, sirupas, tepalas ir kt.) kaip ir originalūs vaistai. Jų kokybė, saugumas ir veiksmingumas taip pat yra panašūs į atitinkamas originalaus vaisto savybes, todėl šie vaistai yra pakeičiami arba, kaip sako vaistininkai, bioekvivalentiški2.

Generiniai ir originalūs vaistai gaminami laikantis tų pačių kokybės standartų, jų gamybą prižiūri Europos vaistų agentūra ir JAV maisto ir vaistų administracija1,3,4.

Generiniai vaistai yra kelis kartus pigesni už originalius vaistus1, nes gamintojui nereikia investuoti į veikliosios medžiagos molekulių išradimą ir pakartotinį veiksmingumo įrodinėjimą. Tačiau generinių vaistų gamintojai turi atlikti bioekvivalentiškumo tyrimus, kad įrodytų, jog vartojant vienodas generinių ir originalių vaistų dozes į žmogaus organizmą patenka toks pat veikliosios medžiagos kiekis.

TEVA vaistų pakuotės buvo įvertintos

 
Pasaulinė tendencija – gydytojai recepte nurodo veikliąją vaisto medžiagą

Daugelyje pasaulio šalių gydytojai recepte nurodo veikliąją vaisto medžiagą, o ne konkretaus gamintojo vaisto pavadinimą. Daugelis šalių taip pat diegia reguliavimo mechanizmus, skatinančius generinių vaistų vartojimą. Toks mechanizmas veikia ir Lietuvoje. Kompensuojamojo vaisto recepte gydytojai nurodo vaisto veikliąją medžiagą, o vaistininkai vaistinėje išduoda pigiausią ekvivalentiško veiksmingumo vaistą. Taip yra ir Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Suomijoje, Olandijoje, Ispanijoje ir kitose šalyse5.

Tokie mechanizmai įvedami dėl didėjančių sveikatos priežiūros išlaidų. Kam mokėti daugiau už lygiaverčius vaistus, kurių veiksmingumas toks pat? Be to, tai leidžia valstybei daugiau lėšų skirti kitoms sveikatos priežiūros reikmėms, pavyzdžiui, valstybės kompensuojamiems vaistams, naujoms diagnozėms įtraukti į valstybės kompensuojamų diagnozių sąrašą ar naujesniems ir sudėtingesniems vaistams įsigyti..

Su pakuote susiję dalykai

Net 80 proc. informacijos apie mus supantį pasaulį suvokiame ir įsimename per regėjimą6.

Tyrimai rodo, kad vaisto pakuotės išvaizda gali turėti įtakos, ar vaistas bus vartojamas saugiai ir teisingai. Trečdaliu atvejų, kai vaistai vartojami netinkamai, priežastis yra vaisto pakuotė ir etiketė: painiavą sukelia panašios vaistų pakuotės, etiketė per mažu šriftu, vaistų dėžutės spalvų kontrasto nebuvimas ir kt7.

TARPTAUTINIS TYRIMAS Kaip pacientai, farmacininkai, gydytojai vertina TEVA vaistų pakuotes?

 
Naujosios Teva vaistų pakuotės padeda saugiai ir teisingai vartoti vaistus

Farmacijos bendrovė Teva atliko tarptautinį tarpkultūrinį tyrimą, siekdama išsiaiškinti, ko pacientai, gydytojai ir vaistininkai tikisi iš vaistų pakuotės ir kaip vertinamos Teva vaistų pakuotės. Atliekant tyrimą buvo apklausta daugiau nei keturi tūkstančiai žmonių 12 pasaulio šalių: pacientai, slaugytojai, vaistininkai ir gydytojai.

Kokia jų nuomonė apie vaistų pakuotes? Pasirodo, prie vaistų dėžučių žmonės dažnai patys prisiklijuoja vaisto pavadinimą, dozę ir ligą, kuriai gydyti vaistas skirtas, nes ši informacija ne visada aiškiai nurodoma ant pakuočių. Jiems nepatinka, jei ant pakuotės pateikiama per daug informacijos per mažu šriftu. Svarbu, kad reikiamą vaistą būtų lengva rasti tarp kitų pakuočių, o dėžutės dydis būtų patogus laikyti. Tikėjimas, pasitikėjimas, aiškumas – tai vertybės, svarbios vartojant vaistus. Pacientai nori tokios pakuotės, kuri padėtų jiems vartoti vaistus: kada juos vartoti; lengva atpažinti; patogu laikyti.

Remdamasi tyrimo rezultatais, Teva sukūrė naują pacientams ir sveikatos priežiūros specialistams patogų pakuotės dizainą. Tarptautiniame tyrime ¾ respondentų teigė, kad naujasis Teva pakuotės dizainas yra unikalus, palyginti su kitų vaistų pakuotėmis. 96 proc. respondentų tvirtino, kad svarbi informacija ant Teva vaistų dėžučių yra lengvai suprantama ir perskaitoma. Pakuotes labai palankiai įvertino ir gydytojai, ir vaistininkai, ir pacientai.

Ant naujųjų Teva vaistų pakuočių informacija yra išdėstyta pagal jos svarbą.

  • Produkto pavadinimą lengva perskaityti.
  • Kiekvienas produktas turi skirtingą spalvą.
  • Vaisto stiprumas aiškiai nurodomas kontrastingų spalvų ratu.
  • Piktograma padeda lengvai nustatyti dozės formą.
  • Svarbiausia informacija apie produktą yra aiškiai pažymėta kiekvienoje pakuotės pusėje.
  • Ant pakuotės yra vieta, kur galima įrašyti papildomą informaciją.

Teva vaistų pakuočių informacija

 
Pakuotės sukurtos galvojant

apie jus!

Skaitykite straipsnį “Originalūs ir generiniai vaistai: mitai ir tiesa apie vaistų kainas

NPS-EE-NP-00041


Išnašos:

  1. Generic Drugs: Questions&Answers. FDA. Content current as of 03/16/2021. https://www.fda.gov/drugs/frequently-asked-questions-popular-topics/generic-drugs-questions-answers
  2. Biedrības “Veselības projekti” un Zāļu Valsts aģentūra. http://www.generiskaszales.lv/pacientiem
  3. Questions and answers on generic medicines. European Medicines Agency. https://www.ema.europa.eu/en/glossary/generic-medicine
  4. Myths, questions, facts about generic drugs in EU, C. Baumgärtel, Generics and Biosimilars Iniative Journal, Generics and Biosimilars Initiative Journal (GaBI Journal), 2012; 1(1): 34. http://gabi-journal.net/myths-questions-facts-about-generic-drugs-in-the-eu.html
  5. Medicines Reibursement policies in Europe, World Health Organisation, 2018
  6. Journal of Behavioral Optometry. Children’s Vision Care in the 21st Century & Its Impact on Education, Literacy, Social Issues & the Workplace: A Call to Action
  7. Javier de la Fuente. Laura Bix. A Tool for Designing and Evaluating Packaging for Healthcare Products. Journal for Patient Compliance, 2011

Man šis straipsnis pasirodė:


Jus taip pat gali sudominti...


article

Kaip sumažinti gydymo išlaidas?


article

Ką svarbu žinoti renkantis vaistus?


article

Originalūs ir generiniai vaistai: mitai ir tiesa apie vaistų kainas


article

Penkios priežastys, kodėl generinius vaistus vartosime vis dažniau