Kaip sumažinti gydymo išlaidas?

Shutterstock

Reguliarus ir teisingas vaistų vartojimas, kaip nurodė gydytojas, yra vienas svarbiausių sveikatos priežiūros veiksnių. Pacientai dažnai nori laikytis gydytojo nurodymų ir būti supratingi, tačiau didelės vaistų kainos trukdo įsigyti paskirtų vaistų.

Svarbu vartoti vaistus tiek ilgai, kiek gydytojo paskirta, siekiant geriausių gydymo rezultatų, o išlaidos neturėtų daryti įtakos pacientų apsisprendimui tęsti gydymą tiek ilgai, kiek reikia. Vivendi sveikatos centro bendrosios praktikos gydytoja Ilze Barone atsako į aktualiausius klausimus apie vaistų kainas ir kaip pacientams išvengti permokėjimo.

Kaip dažnai savo praktikoje susiduriate su atvejais, kai pacientai nustoja vartoti vaistus arba vartoja juos mažiau dėl didelės kainos?

Pacientai dažnai pokalbio su gydytoju metu teiraujasi apie vaistų kainą ir įspėja, jei negali sau jų leisti. Tokiu atveju gydytojas gali apsvarstyti pigesnius gydymo būdus, jei tokių yra.

Dažniausiai vaistų skyrimo režimo nesilaikymo priežastys yra ne finansinės, o susijusios su pacientų suvokimu apie savo ligą, išankstiniu nusistatymu prieš tam tikrų vaistų vartojimą arba nepasitikėjimu gydytoju. Pažymėtina, kad Lietuvoje į A sąrašą įrašyti vaistai įvairioms ligoms gydyti yra kompensuojami 100 procentų vaisto bazinės kainos. Taigi pacientas turi sumokėti tik dalį viso vaisto kainos, o likusią dalį kompensuoja valstybė.

Kokioms pacientų grupėms ar diagnozėms tai daro didžiausią poveikį?

Tyrimai parodė, kad pacientų atitiktis vaistų vartojimo reikalavimams sumažėja, kai reikia vartoti kelis preparatus, o tai reiškia ir kelių tablečių vartojimą. Šiuo atveju vaistų vartojimo nesilaikymas neabejotinai susijęs ir su vaisto kaina, jei nėra valstybės kompensuojamų vaistų.

Ar galite paaiškinti, ką reiškia "generiniai" vaistai? Ar jie turi tokį patį poveikį kaip originalūs vaistai?

Generinių vaistų sudėtyje yra ta pati veiklioji medžiaga ir toks pat kiekis kaip originaliojo vaisto, todėl pasiekiamas analogiško vaisto veiksmingumas ir saugumas. Todėl generiniai vaistai gali pakeisti originaliuosius vaistus. Kadangi generinių vaistų veikimas grindžiamas žiniomis apie esamų veikliųjų medžiagų veikimą, generinių vaistų kūrimas yra greitesnis ir taip pat pigesnis. Dėl to patentų neturintys vaistai tampa prieinamesni pacientams.

Dėl receptinių vaistų vartojimo galite pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Pagal dabartinę receptų išrašymo sistemą gydytojai recepte turi nurodyti vaisto veikliąją medžiagą. Vaistų, kurių sudėtyje yra tos pačios veikliosios medžiagos, gali pasiūlyti keli gamintojai, todėl pasiteiraukite vaistininko apie savo galimybes.

NPS-EE-NP-00178

Man šis straipsnis pasirodė:

Pasidalinkite šiuo puslapiu:


Jus taip pat gali sudominti...


article

Ką svarbu žinoti renkantis vaistus?


article

Originalūs ir generiniai vaistai: mitai ir tiesa apie vaistų kainas


article

Gydo veiklioji vaisto medžiaga, ne jo pakuotė


article

Penkios priežastys, kodėl generinius vaistus vartosime vis dažniau